Első híradás a Dunaújvárosi Főiskoláról
Véget ért a hazánkban első alkalommal megrendezésre kerülő Robotino Olimpia. A nagy nemzetközi hagyományokkal bíró rendezvénynek április 27-28-án Dunaújvárosi Főiskola adott otthont. A robotprogramozási versenybe 27 egyetemi és főiskolai csapat nevezett, végül a Budapesti Műszaki Egyetem formációja utazhat a grazi RoboCup2009 elnevezésű világversenyre, hogy képviselje hazánkat.
A megmérettetés lényege az volt, hogy a csapatok, a szervezők által rendelkezésre bocsátott, azonos kvalitású autonóm mobil robotokat felprogramozzák, és ügyességi, logikai akadálypályákon, valamint egy küzdőtéren is összemérjék tudásukat.
A nemzetközi hagyományokkal rendelkező verseny célja, hogy játékos vetélkedő keretein belül vonják be a műszaki pályára készülő hallgatókat a kutatás-fejlesztésbe. Tekintettel arra, hogy csapatversenyről van szó a bírálati szempontok között kiemelt jelentőséggel bír a csapattagok közötti együttműködés, a jó helyzetfelismerés és a kreativitás. A verseny győztese a Budapesti Műszaki Egyetem BMEchatronika nevű csapata lett, így ők kaptak nevezési lehetőséget a júniusban esedékes grazi világversenyre.
Az elmúlt években növekvő tendencia, hogy egy-egy felsőoktatási intézmény egyértelműen felvállalja és kezeli a munkaerőpiaci kérdéseket: együttműködésre szerződnek multinacionális cégekkel és a különböző, képzési profilba vágó, iparági képviselőkkel.
Dr. Bognár László, a Dunaújvárosi Főiskola rektora elmondta, hogy hosszú távú együttműködésük van már jó néhány multival, köztük a rendezvényt szervező Festo-val is, de más cégek megkereséseire is nyitottak. "A mérnökképzés esetében az intézmények, nagy cégekkel, gyárakkal való kooperatív munkája az elmúlt években vált szükségessé. Remek elméleti szakembereket képzünk, akik a gyakorlati tudás megszerzésével páratlan értéknek számítanak a munkaerőpiacon. Az együttműködés közös célja a hallgatók gyakorlati képzésének segítése. Hosszú távon pedig az intézménynek is és a munkaerőpiacnak is hasznára válik, ha az intézményből kiáramló, magasan kvalifikált, friss diplomás munkaerőt azonnal felszívja a piac."
A nagyszabású szakmai megmérettetés a versenyzőktől magas szintű ipari gyakorlati tudást igényel. Ez megfelel a képzés gyakorlatiasabbá tételére vonatkozó törekvéseknek. A világszínvonalú mérnökképzés pedig Magyarország versenyképességének növelésében játszik szerepet.
Festo Robotino Olimpia 2009. végeredmény
1. „BMEchatronika” (BME MOGI) RAJ LEVENTE – DÁNIEL BALÁZS (a képen)
2. megosztva: „Mechatronika Szakosztály” (BME MOGI), SIMÓ ANDOR – GAJDÁCSI ATTILA
valamint „Villanyos” (BME VIK)
4. „MZ/X” (BME GÉK MOGI-GSZI, GYULAI DÁVID – KUN GÁBOR)
5. holtverseny: „SZE Systems” (SZE, Győr), „ME-Taloid” (ME, Miskolc)
7. holtverseny: „SZErencsecsapat” (SZE, Győr), „PEDAL” (PE, Veszprém)
9. „MechmeSZTEr” (SZTE, Szeged)
10. „RO-bika” (ME, Miskolc)
11. „H.A.L. 2009” (SZTE, Szeged)
További résztvevők:
BS-TEAM (ZMNE, Bp.)
DE AMTCMK (DE, Debrecen)
Puunishers (ME, Miskolc)
Doomsguards Elite (SZTE, Szeged)
Mérnökpalánták (SZTE, Szeged)
Jópofák (NYME, Sopron)
GRATULÁLUNK!
Köszönet a MOGI tanszéknek a hírért!