A legtöbb egyetemistának szüksége van valamilyen „forrásra” ahonnan a túléléshez szükséges információit, tansegédleteit, kidolgozott vizsgasorait, stb. megszerzi. Általában ez egy kisebb levelező lista, vagy egy olyan (lehetőleg olvashatóan író) haver, aki engedi, hogy lemásoljuk a jegyzeteit, esetleg egy felsőbbéves ismerős akinek épp van valami „tuti anyaga”. Kevés kar rendelkezik azonban olyan rendszerrel, amely képes lenne minden hallgatója információéhségét kielégíteni. A fizikusoknak például ott van a Kvantum [kvantum.wigner.bme.hu], a villanykarosoknak ott a Vik Wiki [wiki.sch.bme.hu], miért ne lehetne nekünk is egy hasonló megoldásunk a „mindennapokra” ?Egy kép a GépWikiről - http://wiki.git.bme.hu
Eddig is rengeteg próbálkozás született stabil információs háttér megvalósítására; ezek közül számos kudarcba fulladt, a levelező listák pedig csak kisebb (20-60 fős) csoportokat szolgálnak ki (sokszor nem elegendő) információval. Kari szinten információmegosztásra csupán a GépészInfo [bme.hu/gepeszinfo] levlista és a Glink [bmegepesz.glink.hu] fájlmegosztó bizonyult alkalmasnak.
2008 áprilisában azonban (Molnár Joe - a MOGI munkatársának - közreműködésével) egy újabb projekt kelt életre. Ez nem más mint a GépWiki [wiki.git.bme.hu], egy mediawiki motoron futó tartalomkezelő rendszer, melyet – ugyanúgy mint a Wikipédiát – a felhasználók töltenek meg információval, és ők is szerkesztik a már meglévő cikkeket. Egy ilyen eszköz segítségével lehetőség van adatbázis kialakítására, melyben a létrehozott lapok tetszés szerint rendszerezhetőek (mondjuk minden tantárgynak van egy-egy külön oldala), fájlok feltöltésére, naptár létrehozására, esetleges problémák megbeszélésére (vitalapokon keresztül), illetve szinte bármire ami a felhasználó eszébe jut. Node miért is jó ez?
Nézzünk egy példát! A szituáció a következő; Kovács János hat nap múlva vizsgázik matek A2-ből. Egy szép reggelen megakad a szeme a naptár pirossal bekeretezett „május 28” feliratú celláján, és ráébred, hogy sajnos nincs semmiféle jegyzete a közelgő megmérettetéshez. Úgy gondolja cselekedni kell!
Ír a tankörös levlistájára, még egy sört is ígér a segítségért, de 2 nap alatt sem érkezik válasz. Olvasta ezt a cikket, úgyhogy tudja, hogy létezik a GépészInfo levlista is, gyorsan regisztrál, és ír egy levelet oda is, kétségbeesésében már két sört ajánl megmentőjének. Mivel a GépészInfo-t elég sokan olvassák, ezért másnapra már ott virít a válasz e-mail János postaládájában, azzal az instrukcióval, hogy töltse le a Glink-ről a matek jegyzeteket. Eszerint jár el, megnyitja az oldalt, és a Ctrl+F funkció segítségével a sok kisbetűs link közül kikeresi a számára megfelelőt, letölti a fájlt, és tanul hátralevő idejében. [Részidő: 3 nap]
Egy (jövőbeli) alternatíva: Kovács János megnyitja a böngészőjét, begépeli, hogy „wiki.git.bme.hu”, és – bár még nincs profilja a GépWikin, de nem is kell a tartalmak eléréséhez – megkeresi a Matematika A2 lapját a rendszerben. Nem hisz a szemének, ugyanis a csatolt fájlok közt három teljes kézzel írt jegyzetet, két pdf tansegédletet, és tavalyi vizsgasorokat talál. Ezeket letölti és belemerül a matematika gyönyöreibe... [A tananyag megszerzése kb. 15 percébe telt]
Lássuk be, hogy egy globális rendszer használatával rengeteg időt spórolhatnánk meg, nem kellene kéregetnünk sem, és megmaradna a „vész esetére félretett” 2 üveg sörünk is. Teljesítenünk kell azonban egyetlen feladatot: Fel kell töltenünk tartalommal az enciklopédiát! Mert egy üres könyvbe egyetlen épeszű ember sem olvasna bele... Jó kérdés persze az, hogy megéri-e a fáradságot a rendszer feltöltése és lesz-e elég vállalkozó szellemű hallgató, de még ha felhasználók csupán 5%-a írna cikket, akkor is kari szinten rengeteg szerkesztőről beszélünk. Ne felejtsük el azt sem, hogy regisztráció nélkül is hozzá lehet jutni minden tárolt adathoz. Véleményem szerint módfelett előnyös, ha minden információnkat, segédanyagunkat egy helyen gyűjtjük össze egy mindenki által elérhető és bővíthető adatbázisban.
Remélem, hogy Ti is segíteni fogtok a wiki tudástárának bővítésében, és ezzel egy jól használható, „okos” segítőtárssá varázsoljátok a hétköznapi szerverszámítógépet.